Twoje źródło wiedzy o zdrowiu

Dlaczego kij jest dla nas bardziej motywujący niż marchewka?

Czy zauważyliście, że często robimy coś nie po to, żeby było lepiej, ale po to, by nie było gorzej? Ciekawe jest, że to strach przed czymś złym jest dla nas dużo bardziej motywujący, niż perspektywa jakiejś nagrody.😱 Obserwuję to również w sferze zdrowia.

Zobaczmy, jak promuje się zmianę trybu życia. Za rzuceniem palenia przemawia argument niebezpieczeństwa wystąpienia nowotworu, za zmianą diety i zwiększeniem aktywności fizycznej – perspektywa otyłości i chorób układu krążenia.🤔 Prawie każde działanie podjęte w celu poprawy zdrowia motywowane jest negatywnym konsekwencjami. Sam zresztą zauważam, że u moich pacjentów bywa podobnie.

Czym to jest spowodowane? Dlaczego strach bardziej nas stymuluje do działania? Czy to na pewno dobry kierunek? Zjawisko to tłumaczone jest tym, że perspektywa pogorszenia zdrowia jest nam bliższa, szczególnie gdy mamy już jakieś „objawy” tego stanu. Gdy boli nas kręgosłup, kolano czy inny staw, to widzimy perspektywę, że nasze objawy to dopiero przedsmak tego co może nastąpić.😬 Nie chcemy, żeby tak się stało – przecież teraz jest już źle. Zarazem gdy dolegliwości trwają już dłuższy czas, to trudno nam sobie wyobrazić lepszy stan. Trudniej jest pomyśleć „co by było, gdyby mnie nie bolało”. Bywa to dla nas abstrakcyjne.🤷‍♂️

Możecie pomyśleć: czy to naprawdę takie istotne?🧐 W końcu motywator to motywator, grunt, że prowadzi to pozytywnych wyników.🤨 Otóż problem jest w tym, iż negatywne obrazy, emocje, perspektywy prowadzą do pojawienia się kolejnych. Strach może prowadzić do poprawy, ale często może prowadzić też do niepewności i zwątpienia, przez co zamiast iść do przodu, będziemy się cofać.

Jestem za tym, żeby w naszym dbaniu o zdrowie było jak najwięcej pozytywnych motywatorów. Poprawiajmy nasze zdrowie, żeby móc robić więcej, podejmować coraz to nowe aktywności, żeby móc cieszyć się życiem, naszymi ulubionymi aktywnościami, a nie tylko obawiać się, że może być gorzej.🤸‍♂️🚴‍♀️ Im więcej będziemy widzieć możliwości dobrych zmian, tym więcej tych pozytywnych rzeczy będziemy chceli osiągnąć.💪🔥

Facebook
Twitter
LinkedIn